سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
تنها علمدار هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار

 

با تلفیق دو میراث معنوی و تاریخی:

اجرای سه مجلس تعزیه در قلب تاریخ کرمان

رئیس حوزه هنری استان کرمان از اجرای سه مجلس تعزیه توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود در میدان مجموعه گنجعلیخان کرمان خبر داد.

به گزارش تنها علمدار، عباس سالاری رئیس حوزه هنری استان کرمان با اشاره به اینکه همزمان با ایام شهادت امام صادق (ع) سه مجلس تعزیه در مجموعه گنجعلیخان کرمان برگزار می شود، گفت: این مجالس توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود از روستاهای هوتک، سرآسیاب و روستای ده زیار شبیه خوانی می شوند.

وی با بیان اینکه هنر آئینی تعزیه بعنوان یک میراث معنوی ثبت ملی شده است، خاطرنشان کرد: اجرای تعزیه بعنوان یک میراث معنوی در میدان تاریخی مجموعه گنجعلیخان کرمان از شکوه خاصی برخوردار است.

سالاری با اظهاربه اینکه در گذشته نیز از این میادین تاریخی بعنوان مرکز تبادل امور فرهنگی استفاده می شده است، افزود: در این راستا مجموعه گنجعلیخان کرمان بعنوان یک اثر تاریخی بجا مانده از قرن یازدهم هجری قمری دوران صفویه برای اجرای تعزیه انتخاب شده است.

وی با اعلام اینکه تعزیه کرمان به نقاط اوج خود رسیده است، افزود: در این ایام به ترتیب سه مجلس تعزیه شهادت علی اکبر (ع)، حر بن یزید ریاحی نسب و تعزیه شهادت عباس (ع) از تاریخ سه شنبه 12 شهریور الی 14 شهریور بعداز ظهر ها از ساعت 17 اجرای عمومی می شود.

رئیس حوزه هنری استان کرمان با بیان اینکه این مجالس با همکاری اداره کل میرث فرهنگی استان و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان برنامه ریزی و اجرا می شود، خاطرنشان کرد: در اجرای مجالس یادشده محمد مهدی، رضا، امیر‌حسین، مسلم ومحمدرضا میراحمدی، دانیال مهدوی، محمد و ثارالله انکوتی، محمد، مهلا، امیر‌عباس، علی وامین افضلی، مهرداد نفیسی، حامد نوروزی، حمید عاشقی، حسن نژادکمونوئیه ، مجتبی و حمید سعادتی‌، شبیه خوانی می کنند.

وی همچنین با بیان اینکه مجالس تعزیه درنظر گرفته شده در یادبود شهید محمدرضا ابراهیمی اجرا می شود، گفت: شهید محمد رضا ابراهیمی فرسنگی متولد سال 1347 از شهدای کرمان (سرآسیا ب فرسنگی ) است که در مجالس تعزیه، شبیه خوانی می کردند و فیلم کوتاهی از اجرای شبیه حضرت قاسم (ع) ایشان موجود است.

شهید
موضوع مطلب :درباره وبلاگ

عاشق آقا و مولا ابوالفضل (ع) و دنیا هیچ ارزشی ندارد.
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 65
بازدید دیروز: 55
کل بازدیدها: 223752