سفارش تبلیغ
هاست ایران
هاست ایران
 
تنها علمدار هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار

پیشکسوت تعزیه کشور:

زن های روسی با حجاب وارد مجلس تعزیه شدند

پیشکسوت تعزیه کشور با اشاره به اجرای تعزیه در مسکو روسیه، گفت: زن های روسی برای شرکت در مجلس بکاء با حجاب وارد مجلس تعزیه شدند.

تعزیه کرمان

به گزارش تنها علمدار، محمد بخشی نیا پیشکسوت و استاد موزیک تعزیه کشور در حاشیه آخرین روز از برگزاری اولین سوگواره تعزیه سیرجان با بیان اینکه متاسفانه به تعزیه در کشور توجه نشده است، گفت: تعزیه سنتی است که در ایران غریبی واقع شده است.

وی عنوان کرد: امام راحل تاکید بر سنت قدیم رد عزاداری ها داشتند و فرمودند: " بروید سنت قدیم را به درستی اجرا کنید، بهتر و شایسته تر".

بخشی نیا با اشاره به اجرای تعزیه در کشور های مختلف جهان از جمله آمریکا، ایتالیا، کره جنوبی، فرانسه و روسیه، گفت: چند روز به محرم امسال در شهر مسکو روسیه به اتفاق چند نفر از تعزیه خوانان مطرح کشور، اجرای تعزیه داشتیم.

وی ادامه داد: نکته جالب توجه این بود که زنان روسی با متوجه شدن اینکه این یک مجلس بکاء و عزاداری است با حجاب به مجلس تعزیه می آمدند و بسیار مورد علاقه و عزاداری آنها قرار گرفت.

این پیشکسوت تعزیه کشور با بیان اینکه خوشحالم که بواسطه آئین تعزیه پرچم امام حسین (ع) را در سایر جهان نیز به اهتزاز در آوردم، گفت: 66 سال است که در مجالس شبیه خوانی خدمت می کنم و از 11 سالگی موزیک تعزیه را فرا گرفتم.

وی با اشاره به اینکه در دوران رژیم طاغوت با رنج های زیاد و به سختی یک مجلس تعزیه برگزار می کردیم، گفت: توقع ما در حال حاضر این است که به این آئین که با خون مردم ایران عجین شده است بیشتر توجه شود.

بخشی نیا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه یک تعزیه خوان موفق وقتی می تواند اجرای با کیفیتی داشته باشد که از بچه خوانی وارد تعزیه شده باشد، گفت: تعزیه تکنین خاص برای اجرا می خواهد که باید آن را از کودکی تجربه کرد تا موفق شویم.

وی با بیان اینکه اعمال اضافه هنگام اجرا به تعزیه ضربه می زند، خاطر نشان کرد: استفاده از موزیک های شاد ترکی و عربی که امروزه بعضی نوازندگان جوان به تعزیه وارد کردند، آسیب بزرگی است و به مرور زمان، حتی اصل تعزیه را از بین می برد.

داور اولین سوگواره تعزیه سیرجان با اشاره به اینکه تمامی مجالس تعزیه را حفظ کردم و این اساس کار یک شبیه خوان موفق است، افزود: با امام حسین (ع) عهد کردم تا نفس دارم نوازندگی تعزیه را انجام دهم.

آخرین روز از برگزاری اولین سوگواره تعزیه سیرجان با شبیه خوانی مجلس تعزیه امام حسین (ع) توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود از روستاهای هوتک، سرآسیاب و ده زیار بعنوان گروه تعزیه کرمان همراه بود.

خبرنگار: ثارالله انکوتی
موضوع مطلب :درباره وبلاگ

عاشق آقا و مولا ابوالفضل (ع) و دنیا هیچ ارزشی ندارد.
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 59
بازدید دیروز: 55
کل بازدیدها: 223746