سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
تنها علمدار هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار

مدرس تعزیه‌شناسی:

هنرمندان تعزیه دنبال گریستن مخاطب نباشند

یک مدرس رشته تعزیه‌شناسی گفت: هنرمندان تعزیه تنها به دنبال گریستن مخاطب نباشند بلکه نگریستن به واقعه را به مخاطبان‌شان بیاموزند.

به گزارش تنها علمدار، مجالس تعزیه در استان کرمان همواره در مناسبت‌های مذهبی از رونق ویژه‌ای برخوردار هستند؛ در حاشیه برگزاری مجالس تعزیه در ایام شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسگری (ع) به سراغ کارشناسان این هنر ارزشی رفتیم که در ادامه می‌خوانید ...تعزیه کرمان

مسعود گنجعلیخان‌حاکمی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان در حاشیه برگزاری مجلس تعزیه عابس و شوذب که توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود از روستاهای هوتک، سرآسیاب و ده‌زیار شبیه خوانی می شود، اظهار کرد: مراسم آئینی تعزیه شور همراه با شعور حسینی است.

وی با اشاره به اینکه تعزیه موزه‌ای پر از آموزه‌های دینی و زندگی است، افزود: برخی گروه‌های تعزیه تنها به دنبال گریستن مخاطب در مجلس هستند.

عضو شورای نظارت بر نمایش تعزیه در استان کرمان با اشاره به اینکه هنر تعزیه هیچ‌گاه خالی از مخاطب نمی‌شود و همیشه با شور و شکوه برگزار می‌شود، تاکید کرد: هنرمندان عرصه تعزیه نگریستن به واقعه را به مخاطبان‌شان بیاموزند.

وی با بیان اینکه هرچه شکل نمایشی در تعزیه بیشتر شود، جذابیت آن نیز بیشتر می‌شود، گفت: عدم آگاهی از اصول حرفه‌ای تعزیه یکی از ضعف‌های این هنر مردمی است.

این مدرس رشته تعزیه‌شناسی با اشاره به اینکه گروه‌های تعزیه فعالی در کرمان وجود دارد که از توانایی خوبی هم برخوردارند، افزود: ضعف آموزشی در سایر گروه‌ها مشاهده می‌شود که باید برطرف شود.

گفتنی است مجلس تعزیه عابس و شوذب از مجالس غریب در تعزیه است که بهمناسبت گرامیداشت سالروز حماسه 9 دی در شب شهادت امام حسن عسکری (ع) بامحوریت ولایتمداری عابس و شوذب غلامش توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود ازروستاهای هوتک، سرآسیاب و ده زیار در مسجد امام حسن مجتبی (ع) محلهفیروزآباد کرمان برگزار شد.
موضوع مطلب :درباره وبلاگ

عاشق آقا و مولا ابوالفضل (ع) و دنیا هیچ ارزشی ندارد.
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 49
بازدید دیروز: 57
کل بازدیدها: 223489