سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
تنها علمدار هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار

رئیس حوزه هنری استان کرمان:

استان کرمان از پیش قراولان تعمیم و گسترش هنر نمایشی مذهبی تعزیه است

تعزیه در کربلا

رئیس حوزه هنری استان کرمان هنر اسلامی تعزیه را نمایشی توأم‌ با درجات بالایی از عشق و اخلاص‌ معرفی و اعلام کرد: به همت گروه‌های تعزیه استان، کرمان یکی از پیش قراولان تعمیم و گسترش هنر نمایشی مذهبی تعزیه در کشور است.

به گزارش خبرنگار تنها علمدار، عباس سالاری رئیس حوزه هنری استان کرمان در حاشیه مراسم افتتاحیه هفتمین سوگواره تعزیه شهر محی آباد کرمان با بیان اینکه هنر دینی تعزیه، در بسیاری موارد، این هنر را از سایر هنر ها متمایز ساخته است، گفت: توأم بودن سه رکن کلام، موسیقی و حرکت‌، حزن‌انگیزی و تراژیک بودن از مهمترین این وجه تمایز هاست.

وی با اشاره به اینکه تعزیه به جهت دارابودن بُعد مذهبی و قدسی و ارتباط تنگاتنگ با شعائر مذهبی، از ارزش بسیار بالایی نسبت به سایر هنرها برخوردار است، خاطر نشان کرد:  این وی‍ژگی تعزیه به دلیل ایمان و اخلاص متولیان، تعزیه‌خوانان و تماشاگرانش است که صرفا به انگیزه‌های معنوی و عبادی در مراسم تعزیه شرکت می کنند.

سالاری تعزیه را یکی از پر مخاطب ترین هنرها عنوان کرد و گفت: هنر کاملا اسلامی تعزیه ابراز محبت به خاندان رسالت را به خوبی به نمایش می گذارد که در نهایت با جلب رضای خداوند و نیل به پاداش اخروی‌ همراه است.

تعزیه در کربلا

رئیس حوزه هنری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برگزاری سوگواره های تعزیه در استان به صور گوناگون و متعدد، یک حرکت فرهنگی در جهت استمرار باورهای آئینی و آداب و رسوم مذهبی و اعتلای هر چه بیشتر آئین تعزیه است، عنوان کرد: اکنون استان کرمان به همت گروه‌های تعزیه فعال یکی از پیش قراولان تعمیم و گسترش هنر نمایشی مذهبی تعزیه در کشور است.

وی با اشاره به اجرای تعزیه خوانان کرمانی در کشور عراق و شهر های مقدس نجف و کربلا ، گفت: اجرای تعزیه در این شهر ها بسیار مورد استقبال زائرین و مجاورین حرمین شریفین در کشور عراق واقع شده و به لطف خداوند با انعکاس خوبی در سطح بین المللی همراه گشته است.

گفتنی است مراسم افتتاحیه هفتمین سوگواره تعزیه شهر محی آباد که با حضور جمع با شکوهی از ارادتمندان به اهل بیت (ع) و علاقمندان به هنر دینی تعزیه برگزار شد با اجرای تعزیه شهادت حضرت علی اکبر (ع) کار هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار همراه بود.
موضوع مطلب :


به مناسبت ایام شهادت امام محمد باقر (ع):

هفتمین سوگواره تعزیه شهر محی آباد برگزار می شود

 

هفتمین سوگواره تعزیه شهر محی آباد به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت مظلومانه امام پنجم شیعیان برگزار می شود.

تعزیه در نجف

 

به گزارش تنها علمدار؛ عباس سالاری رئیس حوزه هنری استان کرمان با اشاره به هفتمین دوره برگزاری سوگواره تعزیه شهر محی آباد، گفت: این سوگواره با هدف استمرار باورهای آئینی و آداب و رسوم مذهبی و اعتلای هر چه بیشتر آئین تعزیه برگزار می‌ شود.

وی با اعلام اینکه پنج گروه تعزیه خوانی از روستاهای ده زیار، هوتک، چترود و محی آباد در این سوگواره شرکت می کنند، خاطر نشان کرد: به ترتیب گروه های تعزیه حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار، علی اکبر چترود، علی اصغر هوتک وسیدالشهداء محی آباد در هفتمین سوگواره تعزیه شهر محی آباد شبیه خوانی می کنند.

وی زمان برگزاری سوگواره را از تاریخ پنجشنبه 27 مهر ماه الی 1 آبان ماه جاری از ساعت 19 الی 21 شب عنوان کرد و افزود: این سوگواره در فاصله زمانی بین ایام شهادت امام محمد تقی (ع) و امام محمد باقر (ع) به مدت پنج شب در محل تکیه حضرت رقیه (س) شهر محی آباد برگزار می شود.

سالاری تصریح کرد: مجالس تعزیه شهادت علی اکبر (ع)، مسلم بن عقیل (ع)، عابس و شؤذب و مجالس صبر ایوب پیامبر و بازار شام و شهادت حضرت رقیه (س) در این سوگواره اجرا می شود.
موضوع مطلب :


درحرم امیرالمومنین(ع)  صورت پذیرفت:

طنین شورحسینی توسط تعزیه خوانان کرمانی

هنرمندان حسینی تعزیه شهادت حضرت عباس(ع) را دربارگاه ملکوتی امام اول شیعیان اجرا کردند.

تعزیه

به گزارش تنها علمدار، ثارالله انکوتی مدیراجرایی گروه اعزامی تعزیه خوانان استان کرمان وابسته به حوزه هنری با بیان این مطلب گفت: همزمان با دومین روز از حضور کاروان تعزیه خوانان درنجف اشرف، مجلس تعزیه شهادت عباس(ع) توسط گروه تعزیه منتخب بخش چترود در صحن و سرای امیرمومنان((ع) و درمیان جمعی از ارادتمندان به اهل بیت(ع) اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه این مراسم در ضلع غربی حرم مطهر از سمت ورودی باب الطوسی برگزار شد، خاطر نشان کرد: تعزیه خوانان با ناباوری از اینکه در حرم مطهر امام اول شیعیان عرض ارادت خود را به نمایش می گذارند، چندین بار درحال اجرای تعزیه تحت تاثیر قرار گرفتند و در عزای اهل بیت(ع) اشک ماتم ریختند.

انکوتی با اظهار به اینکه گروه اعزامی به سفر زیارتی عتبات عالیات از منطقه چترود کرمان و از روستاهای هوتک، سراسیاب6 و روستای ده زیار انتخاب شده اند،گفت: در این مجلس تعزیه مجتبی سعادتی مجد، هوشنگ انکوتی، محمد مهدی، رضاو امیر حسین میراحمدی، علی، حسین، محمد و اکبر افضلی، مهلا افضلی، محمد زارکویی، محمد حسین درویش هو و محمد و ثارالله انکوتی شبیه خوانی کردند.

گفتنی است کاروان اعزامی تعزیه خوانان سپس ضمن زیارت مرقد شریف حضرت علی (ع) برای ادای اعمال مسجد کوفه و زیارت آرامگاه میثم تمار، مسلم بن عقیل و هانی بن عروه عازم شهر کوفه شدند.

لازم به ذکر است امروز صبح چهارشنبه 12 مهرماه تعزیه شهادت حضرت علی اکبر(ع) را در حرم مولی علی (ع) اجرا می کنند.
موضوع مطلب :درباره وبلاگ

عاشق آقا و مولا ابوالفضل (ع) و دنیا هیچ ارزشی ندارد.
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 30
بازدید دیروز: 114
کل بازدیدها: 237261